System WiFi mesh to najwygodniejszy i najbardziej efektywny sposób na dużą domową sieć Wi-Fi, która ma gwarantować stabilne i szybkie połączenie z internetem w każdym zakamarku dużego domu lub apartamentu. Dzięki scentralizowanemu i prostemu systemowi zarządzania oraz płynnemu przełączaniu urządzeń między elementami sieci, z konfiguracją i użytkowaniem systemu mesh poradzi sobie laik, co nie zawsze jest oczywiste w przypadku sieci zbudowanych z kolejnych routerów, punktów dostępowych i repeaterów.

 Sieć mesh to najefektywniejszy i najwygodniejszy sposób na poprawienie zasięgu Wi-Fi w domu

 Ceny pojedynczej satelity mesh, w zależności od wydajności i funkcjonalności, kształtują się od około 250 zł do ponad 1000 zł

 Systemy mesh żnych producentów sprzętu sieciowego zazwyczaj nie są ze sobą kompatybilne, choć istnieje też uniwersalny standard EasyMesh

 Systemy Wi-Fi mesh – dlaczego warto?

 U większości osób połączenie ze światem zapewnia router. W małym mieszkaniu takie rozwiązanie się sprawdza, lecz w dużych domostwach pojedynczy router nie jest w stanie zagwarantować na tyle mocnego sygnału, by objąć nim wszystkie pomieszczenia. Do tej pory jedynym ratunkiem było połączenie z routerem punktu dostępowego, repeatera lub adaptera PLC czyli dodatkowego urządzenia wymagającego oddzielnej konfiguracji. Wybór urządzeń jednego producenta również sprawy nie ułatwia, gdyż i tak nie daje to centralnego sytemu zarządzania i połączonej w jedną całość sieci.

 Tu na scenę wchodzi rozwiązanie, które znacznie ułatwia zarządzenie rozległą siecią domową Wi-Fi mesh. Sieć kratowa, czyli Wi-Fi mesh, nie jest nowym wynalazkiem, bo spotkał się z nią każdy, kto kiedykolwiek łączył się z Wi-Fi na lotnisku bądź w hotelu. Teraz nareszcie dostępna jest dla użytkownika domowego i niemal każdy szanujący się producent sprzętu sieciowego ma w swoim portfolio konsumenckie rozwiązania Wi-Fi mesh.

 Jedna spójna, łatwa w zarządzaniu i obejmująca swym zasięgiem duży obszar sieć bezprzewodowa to największy atut systemów mesh. Płynny roaming (czyli automatyczne przełączanie się) pomiędzy węzłami systemu daje swobodę i uwalnia od ręcznego przełączania się pomiędzy kolejnymi punktami dostępowymi możesz przemieszczać się między pomieszczeniami bez utraty połączenia bezprzewodowego, gdyż system Wi-Fi mesh sam zadba o to, aby telefon, tablet, czy laptop połączył się z węzłem sieci oferującym najlepsze parametry przesyłu danych.

 Aby było to możliwe, w systemach mesh zrezygnowano z koncepcji pojedynczego, niezależnego urządzenia. Satelity rozmieszczone w całym domu łączą się i współpracują ze sobą, będąc niejako częściami jednego, centralnie sterowanego urządzenia. Najprostszy system mesh tworzą dwie jednostki, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby tworzyły go trzy, cztery Wszystko zależy od wielkości obszaru, na którym sieć Wi-Fi ma być dostępna. Dokupienie kolejnego elementu zestawu w prosty sposób wyeliminujemartwestrefy Wi-Fi. Należy jednak pamiętać, że urządzenia mesh różnych producentów zazwyczaj nie są ze sobą kompatybilne.

 Wi-Fi mesh – ile to kosztuje?

 Ceny urządzeń są bardzo zróżnicowane, a na końcową ma wpływ: liczba jednostek tworzących zestaw, tryb ich pracy i wspierane standardy łączności bezprzewodowej (Wi-Fi 5 bądź Wi-Fi 6).

 W tańszych zestawach zazwyczaj mamy do czynienia z urządzeniami, które do działania wykorzystują dwa pasma fale o częstotliwości 2,4 GHz oraz 5 GHz. W ich przypadku z rozgłaszanych sieci radiowych równolegle korzystają zarówno podłączeni klienci, jak i komunikujące się ze sobą elementy systemu mesh. Rozwiązanie to jest dobre dla osób, którym nie zależy na biciu rekordów szybkości domowej sieci bezprzewodowej, a jedynie na poprawieniu jej stabilności i zasięgu.

 Urządzenia bardziej zaawansowane wykorzystują trzy pasma jedno 2,4 GHz i dwa 5 GHz (tzw. systemy triband, czyli trzyzakresowe bądź trzypasmowe). Dodatkowe pasmo 5 GHz jest zarezerwowane do komunikacji między elementami sieci mesh, co zwiększa prędkość wymiany informacji pomiędzy nimi.

 Osoby, dla których prędkość jest priorytetem, powinny rozejrzeć się za rozwiązaniami pozwalającymi na łączenie ze sobą jednostek sieci mesh za pomocą tradycyjnego przewodu. Są one absolutnie najszybsze i najbardziej stabilne, ale mają jedną oczywistą wadę nasz dom lub mieszkanie musi mieć odpowiednią instalację sieciową. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na pociągnięcie dodatkowych kabli, a zależy ci na szybkości, pozostaje wybór urządzeń trzypasmowych.

 Do najdroższej grupy urządzeń należą te wspierające najnowszy standard Wi-Fi 6 (stare oznaczenie: 802.11ax). Projektując nowe rozwiązanie główny nacisk położono na optymalne i efektywne wykorzystanie pasma, przez co jakość i szybkość transmisji uległa zwiększeniu. Poprawa parametrów transmisji jest szczególnie widoczna, gdy z sieci bezprzewodowej korzysta wielu użytkowników. Poza tym, przeprowadzone przez nas

Leave a Comment